Mobil fórum o všech mobilních telefonech

 
luke0

Recenze

06.lis 2012 13:23

nokia-lumia-710-skupina.jpg
nokia-lumia-710.jpg
Můj předchozí telefon Nokia 5230 začal morálně i technicky zastarávat proto došlo k rozhodnutí pro výměnu.

Rozhodování bylo mezi třemi platformami Android, Windows Phone, Symbian Belle. Symbian Belle zavržen pro jeho konec. Po vyvážení Androidu a Windows Phone s kontrolou obsahu aplikací na Windows Phone Market Place, který je více než dostačující došlo k rozhodnutí pro WP a Nokii 710 pro jejich navigaci + Mapy a p5ijatelnou cenu. Nokia Lumia 800 byla zavržena skrz cenu.

První pohled
Po vybalení z krabičky na mě zapůsobil design. Telefon má lehce zaoblené tvary, zadní kryt je pogumován a přední část je z leštěného plastu. Telefon celkově působí vyváženým dojmem a neurazí - na jednáních, spíše naopak. Celkově po měsíci používání se neprojevilo žádné výrazné opotřebení - plasty jsou dostatečně tvrdé (bez škrábanců), displej odolává škrábnutí (Gorila Glass). Pogumovaný zadní kryt napomáhá držení a taktéž se neprojevili známky opotřebení - pouze pokud je teplo jsou na něm v případě výrazného pocení vidět otisky prstů.

Hardware
Zprvu jsem měl strach z HW tlačítek, avšak naopak jsem rád, že zůstala, navigaci skrz tři hlavní tlačítka je intuitivnější. Zdvih a vůle tlačítek je velmi dobrá. Kamera s porovnáním působí lehce nadprůměrně - záleží světelných podmínek. Výkon telefonu je naprosto dostačující pro aplikace a to i ve 3D a přehrávání videa v HD. V běžném provozu jsem se nesetkal se opožděním a to ani při přepínaní mezi aplikací.

Nejpříjemnější překvapení byl však displej - při porovnání s Lumia 800 a nebo HTC Radar působí naprosto přirozeným dojmem - podání barev a nejsou vidět pixely - ostrost, podsvícení je regulováno na základě okolního světla.

Software
Dodáván je Windows Phone 7.5

Při porovnání s Androidem na mě zapůsobila jednotnost prostředí - aplikací, kromě her dodržují Standardní Windows Phone design a aplikace vypadají jako nativní. Nokia přidala navíc svoji Navigaci s mapovými podklady pro off-line použití, software pro úpravu fotografií, a aplikaci pro přenos kontaktů ze sterého telefonu.

Ovládání se po pár minutách stalo intuitivní a napomáhá tomu i zmíněný fakt že aplikace třetích stran dodržují prostředí dané WP. Níže se pokusím shrnout fakty, které mě příjemně překvapili nebo naopak zamrzeli.

Menu a menu aplikací
Hlavní menu (Dlaždice) lze přizpůsobit dle požadavku a přenést na něj nejpoužívanější aplikace a funkce. Při události (nová SMS nebo zmeškaný hovor) aplikace ukazuje na dlaždici změnou zobrazení s počtem událostí.

Menu aplikací při překročení určitého počtu zobrazuje písmena, kdy se lze rychle vyhledávat danou oblast (dle názvu) aby v seznamu nemuselo být těžkopádně rolováno. Podobně jako u telefonního seznamu.

Kontakty a sociální sítě
Kontakty v případě propojení s Facebook jsou aktualizované a údaje s Facebooku včetně profilových fotografií, s tím že Windows Phone se pokusí provést párování automaticky (Shoda jmen).

Windows Phone podporuje nativně Facebook kdy lze přímo ze správ psát na Facebook chat a v aplikaci Lidé - seznam kontaktu jsou zobrazované nové statusy, události včetně fotografií. Navíc lze zobrazovat fotografie lidí jako by se nacházeli na Vašem telefonu.

V tomto ohledu zamrzí, že není podporován Google+.

Fotoaparát a obrázky
Fotografování je prováděno přes nativní aplikaci, kdy lze fotit dvěma režimy a to hardwarovým tlačítkem nebo klepnutím na displej, kdy se provede zostření na vybrané místo a následně automaticky vyfotí. Tento způsob je příjemnější a rychlejší. Fotografii lze následně nechat automaticky doopravit (světelnost, kontrast, barvy).

Nokia navíc přidala software pro rozšířenou úpravu fotek (deformace, filtry, podání barev, kontrast….) kterou lze přímo vyvolat z menu fotoaparátu pro vybranou fotografii.

Práce - Skydrive, Office
Velmi příjemná je podpora MS Office dokumentů (i z emailu) a práci v nich se spojením s Skydrive který se stará o synchronizaci mezi telefonem, PC a cloudem. Office mobile podporuje dokumenty Word, Excel, PowerPoint a One Note. Pro standardní práci to není, avšak pro zhlédnutí dokumentů na schůzce nebo před prezentací více než dostatečné.

Zamykací obrazovka
Zamykací obrazovka je zobrazena po stlačení zamykacího tlačítka v horním rohu, kde se zobrazuji všechny zmeškané události a nadcházející události - kalendář, kromě příchozích push up zpráv (př. IM + - ICQ, Skype… kdy se telefon standartě probudí a zavibruje, zobrazí v horním rohu proužek s událostí a textem, avšak po té zmizí, po odemčení změnu stavu indikuje dlaždice v hlavním menu) a zde schází "dýchající" dioda v případě zmeškaných událostí kdy je nutné telefon častěji budit do zamykací obrazovky a nelze provést pouze vizuální kontrolu

Závěr
I přes nedostatky (absence dýchající diody, nefunkční prediktivní režim psaní - který je přislíben a prozatím chybějící google +) telefon hodnotím kladně. Po celkové stránce telefon cena / užitná hodnota, kterou přináší je velice dobrý. Po měsíčním užívání hodnotím velice dobrý a propracovaný systém (Windows Phone), mapy, podpora sociální sítě a komunikace, intuitivní ovládání a kvalitní hardware.
Reklama
Přihlášeným uživatelům zobrazujeme méně reklam
 
Pebro
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 13.lis 2012 12:37

13.lis 2012 12:39

Chci se zeptat ohledně telefonu.
Co jsou ty dvě "tečky" vedle reproduktoru. Nachází se tam i indikační dioda?
 
holomek
Nováček
Příspěvky: 19
Registrován: 30.čer 2012 17:45

13.lis 2012 12:57

Ahoj. Tenhle telefon bohužel nemá žádnou notifikační diodu. To vedle reproduktoru je kamera a světelné čídlo.
Reklama
Přihlášeným uživatelům zobrazujeme méně reklam